Penguin 3.0 is coming?

2 0

Już z samego rana na moim telefonie pokazała się możliwość dokonania większej aktualizacji oprogramowania, a na chwilę po uruchomieniu komputera informacja o aktualizacji skryptu śledzenia ruchu – Piwik.

Ale to nie koniec, bowiem pierwsze zaczęły napływać już pierwsze informacje o masowych powiadomieniach na temat nienaturalnych linków (oraz innych) do domeny. Czyżby Penguin 3 był w toku?

Kilka dni temu dowiedziałem się z nieoficjalnego źródła, że Matt Cutts w trakcie targów Search Marketing Expo szeptnął coś o możliwej aktualizacji algorytmu Penguin 3.0 w ciągu kilku najbliższych dni.

Informacja nie była zbyt pewna przez co nikt nie chciał się wychylać w celu siania postrachu jakim ja uraczyłem branżę kilka miesięcy temu 😉 (wybaczcie, algorytm był zły lub zawinił czynnik ludzki 😉 )

W każdym razie dziś otrzymałem pierwsze informacje odnośnie masowych kar rozsyłanych przez Google:

Penguin 3

Kogo gryzie Penguin? (o ile to Penguin)

W Polskiej społeczności SEO już się mówi o możliwym kolejnym ataku na systemy wymiany linków. Aczkolwiek do tej pory widziałem tylko jeden przykład dla pojedynczego konta, zatem nie mówmy tu od razu o panice, może właściciel był zbyt mało czujny i działał niedbale.

Na pewno dostały strony linkowane czym popadnie na bardzo dużą skalę. Widziałem pewny „Payday Loans” czysty Black Hat,  faktem jest, że był przy tym projekcie używany rotacyjny system wymiany linków ale już kilka miesięcy temu został on odłączony więc nie powinien narobić aż takiego zamieszania.

Ciekawostki

Co dziwne, oberwały również strony, które nie były na pozycjach co się wcześniej raczej nie zdarzało. Zwykle powiadomienia o karach przychodziły do webmasterów witryn, które miały już jakiś ruch organiczny z wyszukiwarek, a na własne oczy widziałem powiadomienie dla strony, która nie miała pozycji praktycznie żadnych. (ruch rzędu 0-7 osób dziennie)

pay day loans

Kolejną ciekawostką jest to, że powiadomienia jakie dziś otrzymało wielu właścicieli stron nie są ujednolicone, to znaczy że nie każdy został ukarany tylko za linki przychodzące. Pojawiły się również powiadomienia o czystym spamie, o karach za linki w dopasowaniu częściowym itp. To wprowadza trochę zamętu ponieważ nasuwają się dwa wnioski, albo przez długi czas zespół moderatorów sumiennie przeglądał owe strony albo algorytm jest już do tego stopnia wydajny i sprecyzowany, że nie miał jakiś większych problemów z ogarnięciem wielu stron, które łamały różne wytyczne Google dla Webmasterów lub ich kilka jednocześnie.

Kto jeszcze oberwie?

Google po raz kolejny postanowiło wziąć się również za małe firmy z bardzo niewielką ilością linków przychodzących, także nie jest to aktualizacja wymierzona w jakąś pojedynczą niszę czy też technikę pozycjonowania.

Penguin 3.0

Linki dla jednej z ukaranych stron:

Powiadomienie o nienaturalnych linkach przychodzących w dopasowaniu częściowym.

Pierwszy wynik, przeszukałem domeny wyeksportowane z Narzędzi Google dla Webmasterów pod kątem istniejących linków.

Efekt trochę mnie zaskoczył ponieważ jest ich znacznie mniej niż przypuszczałem:

84d5a56ad383efdfede5dd0692718093

Lewa kolumna mówi o ilości linków z danej domeny, które są w pliku wyeksportowanym z narzędzi dla webmasterów, validation natomiast o tym ile z nich nadal istnieje, Follow to filtr, który oznacza linki z atrybutem do follow, no i nie aktualizowany od już od dłuższego czasu wskaźnik PageRank.

Wyjaśnienie sytuacji

33a55c15530d9e05fba453f0a943a87c

A zatem był to kolejny cios wymierzony w Polskie systemy wymiany linków, nic więcej. Swoją drogą już po kilku dniach mogę powiedzieć, że nawet im się nieco oberwało ale oczywiście zaraz pewnie powstaną kolejne strony i wszystko zacznie się od nowa.

5/5 - (1 vote)

2 komentarze dla “Penguin 3.0 is coming?

  1. „ale już kilka miesięcy temu został on odłączony więc nie powinien narobić aż takiego zamieszania.” Tylko nie wziąłeś pod uwagę faktu, że z każdą aktualizacją potwierdza się, że G przeprowadza analizy nie na aktualnym stanie, a tym sprzed kilku miesięcy.

    1. Owszem.. warto również wspomnieć o tym, że systemy wymiany linków zawsze zostawiają po sobie ślad na domenach, które zostały od nich odłączone lub zbanowane.
      W każdym razie chodziło mi o to, że w tym przypadku podobno swl miał niewielki udział w porównaniu do pozostałych linków, które zostały dla tej strony stworzone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.