Penguin 3.0

10 0

Penguin 3.0 – prawdopodobnie już niebawem.

Pierwszy dzień kwietnia, Prima aprilis, wieczorową porą z czystej ciekawości przeglądam historię kilku stron, którymi się opiekuję w poszukiwaniu jakichkolwiek interwencji ze strony istotniejszych algorytmów Google takich jak na przykład Penguin.

Wiadomo, że ciężko jest nie zauważyć, a już na pewno zapomnieć o ewentualnym wpływie tego algorytmu na stronę jednak stwierdziłem, że nie za każdym razem mógł on być aż tak odczuwalny pomimo tego iż wpłynął choć w małym stopniu na stronę.

Całą akcję rozpocząłem od ponownego sprawdzenia dokładnych dat aktualizacji oraz przeglądnięcia widoczności oraz pozycji owych stron na ich przestrzeni.
W pewnym momencie miałem już wypisane na karteczce wszystkie daty dotychczasowych aktualizacji algorytmu Penguin i zrobiłem to co zamierzałem.

Jako, że pracy niezwiązanej z powyższym zadaniem zostało mi jeszcze dosyć sporo, ruszyłem po kawę. (Boże jak ja uwielbiam kawę) W każdym razie po powrocie spojrzałem raz jeszcze na karteczkę i nie mogłem uwierzyć własnym oczom. Szybko przelałem na nią swoją myśl i całość wygląda tak:

Penguin 3.0

Też to widzicie? tą zależność? W tym momencie myślę, ze można śmiało zinterpretować pierwsze wprowadzenie Penguina jako testową wersję, która po prostu nie spełniła do końca oczekiwań Google`owców i jej datę można już w tej chwili pominąć podczas tworzenia nowej teorii spiskowej.

Skupmy się na pozostałych czterech aktualizacjach:

Penguin 1.1 – 25 maj 2012 (piątek)
Penguin 1.2 – 05 październik 2012 (piątek)
Penguin 2.0 – 22 maj 2013 (środa)
Penguin 2.1 – 04 październik 2013 (piątek)

Daty prawie się pokrywają, a już na pewno są bardzo zbliżone, przy czym słowo „prawie” delikatnie burzy moją teorię jednak po chwili i na to znalazłem wytłumaczenie. Wystarczyło sprawdzić w kalendarzu, każdy z tych dni to uwaga.. Piątek! Pomijając oczywiście 22 maj, ponieważ wtedy była środa, ale czasem chyba można wypuścić Krakena nieco wcześniej. Myślę, że piątek do taki deadline.

uderzmy w pozycjonerów i jedźmy gdzieś na weekend, niech sobie rwą włosy z głowy i szukają co do czego, a od poniedziałku będziemy przeglądać RR`ki i rozsyłać AdWordsy ha ha

Reasumując, w maju wychodzi nowa wersja, zaś w październiku prewencyjna poprawka, która przykręca kurek jeszcze bardziej na podstawie danych, które wcześniej zostały zebrane. Jakby nie rozpatrzyć tej zależności to planowana data kolejnej aktualizacji algorytmu Google Penguin 3.0 to bez zwątpienia 23 maj 2014 roku. (oczywiście piątek) A zatem:

Penguin 3.0 prawdopodobnie będzie 23 maja 2014 roku

Jeżeli to się sprawdzi to już wszystko będzie jasne. Aż dziw jestem, że nie widziałem wcześniej aby ktoś o tym wspominał. Właściwie przez cały ten czas mieliśmy dokładną datę przed oczami ale nikt nie zauważył? ciekawe..

5/5 - (1 vote)

10 komentarzy dla “Penguin 3.0

 1. Może tak będzie może nie. Zobaczymy. Drobne uwagi:
  – z moje wieloletniego doświadczenia wynika że wszelkie duże zmiany w sofcie wdraża się właśnie w piątek. Jeżeli jest to soft backoficowy to dlatego że przez 2 dni bardzo mało osób na nim pracuje i grupa testerów produkcyjnych sprawdza poprawność wdrożenia. Jeżeli jest to front soft z którego korzysta klient to przez 2 dni jest „mały ruch”. W obydwu przypadkach programiści siedzą na czterech literach w firmie i łatają na bieżąco to co nie wyszło w testach / weryfikując poprawność wdrożenia. O żadnych wyjazdach nie ma mowy!
  – jak rozumiem te daty to tyczą się uruchomienia zmian regionalnie (pewnie USA) warto sprawdzić czy nieregularność nie wynika z jakiś ichnich świąt.

  1. Ja na tych kilku moich stronach widzę że ruch jest wyraźnie mniejszy w piątek, sobotę i częściowo niedziele. Kilka innych osób również to potwierdza (różne branże). Więc może globalnie też tak jest.

  2. Sprawdzałem, nie wpływają na to inne święta.
   Ciekawe spojrzenie na fakt puszczania większych aktualizacji zaraz przed weekendem, nie myślałem o tym w ten sposób, a jednak ma to sens.
   U mnie również ruch w weekendy ogólnie się zmniejsza, choć w sezonie (zależnie od branży) jest wręcz przeciwnie, ludzie potrafią cały dzień spędzić z daleka od komputera, a wieczorem nabijają więcej odwiedzin niż przez cały dzień w tygodniu.

 2. widać pierwsze ruchy w Google. Ciekawe czy już jest po czy dopiero przed . Szczerze mam nadzieje że po i twoja teoria się nie sprawdzi i gorzej już nie będzie. Pozdrawiam

 3. Jedna rzecz tylko mi się nie zgadzała, a jesteśmy już oficjalnie po Pandzie 4.0 – numeracja.
  18 września 2012 roku miał miejsce update o nazwie Panda 3.9.2 🙂

 4. Prawdopodobnie kopną. Ostatnio też Panda niemal weszła na równi z Pingwinem. W tym momencie jest to najlepsza strategia dla nich aby utrudnić nam wyciąganie wniosków. No ale zobaczymy, informacje i tak są dziwne, bo niby Panda wyszła dzisiaj w nocy, a ruchy w serpach są od tygodnia. (wątpię aby spowodował to algorytm dla pay day loans)

 5. Temat Pingwina wraca jak boomerang. Możliwy update jeszcze w październiku tego roku. Wydaje się, że będzie on wskazywał ruch w którym branża pozycjonowania stron powinna zmierzać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *