Dwa pytania plus kilka informacji

4 0
Powiedz innym o tym wpisie 😉

Po raz kolejny wziąłem udział w Google Webmaster Hangout i zadałem tym razem dwa pytania do Johna Muellera na które oczywiście odpowiedział. Będzie trochę o Penguinie, trochę o przyszłości GWT i nieco o algorytmach Google oraz testach na ludziach, które nieustannie mają miejsce.

111

Coś więcej na temat aktualizacji Penguin 3.0?

Pytanie 1: [czas 12:10]

John, masz dla nas jakieś nowości odnośnie aktualizacji algorytmu Google Penguin? może przybliżona data premiery? lub coś o nowych czynnikach, które będą brane pod uwagę? Możemy się spodziewać comiesięcznych aktualizacji i szans na powroty? będziemy informowani o ewentualnych karach z powodu Penguina oraz fakcie, że strona już jest w porządku?

Odpowiedź: (w wielkim skrócie)

Inżynierowie wciąż pracują. Penguin wyjdzie wtedy kiedy uznamy, że testy przyniosły zadowalające wyniki więc ciężko podać jakiś konkretny termin. W każdej chwili może pojawić się jakiś większy problem, który odroczy aktualizację ale jeżeli wszystko będzie w porządku, możemy się spodziewać, że zostanie ona wdrożona w najbliższym czasie.

Polecam posłuchać nieco dalej ponieważ John mówi ciekawe rzeczy na temat Penguina, jego testów oraz tego jak to wszystko wygląda z punktu widzenia pracowników Google. Opowiada również o tym czego możemy się spodziewać i dla czego może być tak, że pomimo zdjęcia tego rodzaju kary, wiele stron niekoniecznie może wrócić na wysokie pozycje. Bardzo przejrzyście, zrozumiale i z sensem. W wielkim skrócie chodzi o to, że czynniki rankingowe przez ostatni rok bardzo się pozmieniały i jeżeli strona nie była uaktualniana zgodnie z nowymi trendami i sugestiami Google, może być za słaba aby znów znaleźć się w top10. Oczywiście nie licząc faktu, że konkurencja mogła je wyprzedzić również pod wieloma innymi względami.

Moja opinia:
Ciągłe pytania i nawet sama wzmianka o Penguinie męczą już chyba wszystkich, nawet mnie więc nie dziwię się Johnowi, że nie doczytał tego pytania do końca, bo co nam może w końcu jeszcze powiedzieć? nic. Pracują i sami nie wiedzą kiedy skończą.

Czekałem cały weekend i nic, nadal czekam ale nie będę się już tak przejmował jak do tej pory, tylko pójdę dalej. Na tą chwilę w temacie Penguina sugeruję zaopatrzyć się w jedną z dwóch naklejek, które zaoszczędzą masy czasu, który spędzamy codziennie na teoriach spiskowych, marudzeniu, szukaniu informacji i sprawdzaniu czy Penguin już został wypuszczony.

Wersja pierwsza stworzona specjalnie dla realistów:
1

Wersja druga dla optymistów i pesymistów: (nie oszukujmy się, każdy czeka na powroty ale spodziewa się również spadków)

2

Przy czym zaznaczam, że prawidłowe użycie owych grafik polega na przyklejeniu ich w widocznym miejscu tak aby najlepiej z samego rana oswoić się z ich treścią i do końca dnia nie myśleć już o wiecznie nadchodzącym update. I tak właśnie planuję początek każdego kolejnego dnia. Wstawać rano, odetchnąć z ulgą wiedząc że to jeszcze nie dzisiaj. A jak już w końcu przyjdzie czas, to dopiero się zainteresuję zmianami i zacznę analizować dane, które mój system już od jakiegoś czasu gromadzi.

Nowości w GWT

Pytanie 2: [czas 45:40]

Czy możemy się spodziewać większej ilości oraz aktualniejszych informacji w Narzędziach Google dla Webmasterów?

Odpowiedź:

Tak, właśnie pracujemy nad częstszymi i dokładniejszymi aktualizacjami informacji z akcentem na zapytania z wyszukiwarki jednak myślę, że realny termin wdrożenia na stałe tych ulepszeń to początek nowego roku.

Algorytm Google = SI pod kontrolą

Wczoraj wieczorem trochę sobie myślałem o Google jak o maszynie z Person of Interest (polecam serial) i zastanawiałem się czy Google ma swoje algorytmy w ogóle pod kontrolą? Jak się dzisiaj okazało, John sam przyznał, że testy na algorytmach często wyglądają tak samo jak te, które mają miejsce teraz na Penguinie. Istnieje grupa osób rozproszonych po całym świecie, która testuje kilkanaście różnych algorytmów Penguin. Jeden z nich zawiera wszystkie czynniki/zmiany/wartości wprowadzone przez inżynierów, inny nie ma jednego z nich, kolejny kilku, następne mają przydzielone nieco inne wartości dla różnych czynników niż pozostałe i tak na prawdę nikt nie zna ich wszystkich. Czyli nie kontrolują już algorytmu w taki sposób, że można na sztywno ustalić zasady co jest złe, a co dobre lecz testują różne wersje i zatwierdzają dopiero wtedy kiedy wyniki wyszukiwania zostaną przez nich ocenione jako dobre i właściwe.

Może trochę namieszałem ale chodzi o to, że nie ma osoby, która by ogarniała cały algorytm ponieważ składa się on już ze zbyt wielu innych mniejszych algorytmów, które mogą wpływać na siebie relatywnie lub też nie czego nie wie nikt. Taka sztuczna inteligencja pod kontrolą. Tworzymy ulepszenia, testujemy, jeżeli wynik jest zadowalający to wdrażamy. Zatem algorytm nie jest tworzony czy też dopasowywany do wysokiej jakości stron ze stworzonej ręcznie przez pracowników Google listy lecz podczas składania tych pomniejszych algorytmów brane są pod uwagę nowe trendy i rozwiązania, a dopiero później ich znaczenie jest ustalane zależnie od tego jakie wyniki zwracają testowe wyniki wyszukiwania.

Nie pamiętam już dokładnie w jakimś kontekście ale podczas tego Hangoutu John wspomniał też coś o testach (raczej nie Penguin) na 10% ruchu z wyszukiwarki. Podali tak sporej liczbie użytkownikom inne wyniki i sprawdzali czy miało to ręce i nogi czy też nie. Także testerami jesteśmy również i my jako użytkownicy. Nasze zadowolenie jest mierzalne 😉

Powiedz innym o tym wpisie 😉

4 komentarze dla “Dwa pytania plus kilka informacji

  1. Trzeba złapać luz.. 😀 ja panikowałem jak zbliżała się pierwsza prognoza pingwina przed wakacjami. Od tamtej pory przestałem się tym przejmować. będzie to będzie, nic nie zmienimy, bo już za późno na zmiany, a potem przez tydzień dwa od wypuszczenia będziemy czekać na wnioski „co oberwało najbardziej”, chociaż w pewnym sensie wszyscy wiemy czego można się spodziewać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *