Pierwsze testy Penguin 3.0 trwają

7 0

Aktualizacja algorytmu Penguin 3.0 na którą z niecierpliwością wszyscy czekamy prawdopodobnie jest już testowana na publicznych wynikach wyszukiwania Google. Aktualizacja, która sprowadzi ze sobą łzy, łzy szczęścia i łzy radości, w zależności od tego kto zyska, a kto straci tak jak to powiedział Chuck Price. Czy rok ciężkiej pracy wielu agencji i właścicieli stron przyniesie ze sobą coś dobrego? czy okaże się że poszedł na marne?

Myślę, że tego dowiemy się już wkrótce ponieważ wszystko wskazuje na to, że testy na publicznych wynikach wyszukiwania trwają już od jakiegoś czasu. To czego ja się między innymi nauczyłem przez ostatni rok  to to, że dywersyfikacja źródeł ruchu na stronie nigdy nie powinna być pomijana, a firmy działające w internecie nie powinny w pełni uzależniać się od zamian zachodzących w algorytmach, polityki oraz kaprysów Google.

Skąd ta pewność?

Pewności nie ma, są domysły ale nie są one bezpodstawne. Pierwsze sygnały prawdopodobnie zostały przez większość osób siedzących w branży w pełni zignorowane, ponieważ wyniki bardzo często zmieniają się tylko na chwilę. Te, które bardziej przyciągnęły moją uwagę prezentuję poniżej.

1 3 4

Co mnie przekonuje?

Pierwsze co sprawiło, że jestem skłonny uwierzyć w owe testy to fakt iż strona ukarana przez Penguina 2.1 co do której mam pewność, że wskoczy do top10 zaraz po aktualizacji, w ciągu dnia potrafi pojawić się wysoko na słowa które ma zablokowane algorytmicznie. Moja pewność wynika z faktu, że dużo nad nią pracowałem i w top6 znajduje się inna moja strona, która miała ją zastąpić na czas powrotu więc mam czyste porównanie odnośnie warunków jakie muszą zostać spełnione aby się tam znalazła i szczerze mówiąc, bije całe dotychczasowe top bez zastanowienia.

Niestety w niedowierzaniu odświeżałem pozycje i wracały na stare miejsca ale sprawdzałem również ręcznie w trybie incognito z dopasowaniem wyników dla całej Polski i strona rzeczywiście się tam pojawia. Dzisiaj rano po raz kolejny wskoczyła na czwarte miejsce na jedną z nieruchomych fraz i prawdopodobnie po ponownym sprawdzeniu wróci na te bardziej odległe. Czy to nie są testy A/B? czy może Google`owcy sami chcą zobaczyć jak algorytm wpłynie na dotychczasowe wyniki?

W przypadku innych domen kilka fraz weszło również na powiedzmy stałe do top60, gdzie było to niewykonalne po tym jak Penguin w nie uderzył. (prób było wiele)

Podczas ostatniego hangoutu, Barry Schwartz zapytał Johna czy były w ostatnim czasie wykonywane takie testy na co John odpowiedział dość wymijająco „nic mi na ten temat nie wiadomo, możliwe że tak ale nic o tym nie wiem i mogło być to spowodowane przeprowadzeniem innych testów, które cały czas mają miejsce”, co również utwierdza mnie w przekonaniu, że to się dzieje tu i teraz przed naszymi oczami ale Google nie chce tego potwierdzać ponieważ nadal wyniki nie są dla nich zadowalające i starają się dopracować algorytm bez obiecywania, że już wkrótce nastąpi oficjalna aktualizacja algorytmu Penguin 3.0.

(kliknij na zdjęciu aby uruchomić film) [czas 34:25]

1355

 

 

5/5 - (1 vote)

7 komentarzy dla “Pierwsze testy Penguin 3.0 trwają

  1. Być może coś jest w tym co piszesz. Mam podobne spostrzeżenia gdzie frazy wydawać by się mogło zamrożone, tylko na chwilę wskakują w TOPy. Prawda jest jedna pingwin 3.0 wprowadzony będzie w najbliższym czasie

  2. Pingwin nadchodzi, nadchodzi i nadejść nie może. Najśmieszniejsze, że wszyscy go wyczekują z nadzieję, gdy dla większości branży jest on gwoździem do trumny.

  3. Skąd ta pewność? o dopiero początek. Google ma wyznaczoną strategie na pare lat do prządu, to tylko ze względu na użytkownikow hamuja to i nie realizują z buta. Obawiają się że użytkownik tego nie przezyje, a zatem – czekają troche i powoli robią swoją rewolucje:)

  4. No to czekamy na ponowne zatrzęsienie branżą SEO.

    @Netmind dla wielu seowców będzie to gwóźdż do trumny, także do końca nie jestem przekonany, czy tak wszyscy nie mogą się go doczekać. Wersja 2.1 sprowadziło do parteru wiele osób, firm i najprawdopodobniej będzie tak tym razem.

    1. Bez zwątpienia ale każdy z nas ma jakieś nadzieje. Ja przykładowo mam strony, którym z pewnych powodów nie było dane zrobić uniku po Penguinie 2.1 (przywiązanie do domeny, brandu, nadzieja że już wkrótce będzie update itd) i na dniach ma się okazać czy wszystkie wprowadzone zamiany i cała ta walka poszła na próżne czy też wręcz odwrotnie. Odzyskałem bardzo wiele ruchu i jeszcze więcej zbudowałem ale jeżeli algo odpuści to jest spora szansa nie dość że na powrót najważniejszych fraz to jeszcze zwiększenie ogólnej widoczności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.