Dlaczego content marketing działa?

6 22
Powiedz innym o tym wpisie 😉

Głównym celem wszelkich działań w zakresie promocji i marketingu jest pozyskiwanie nowych potencjalnych klientów między innymi poprzez publikację atrakcyjnych treści, które trafiają do znacznie szerszego grona odbiorców niż w przypadku ograniczania się wyłącznie do jednego medium czy też strony internetowej.

A co za tym idzie, content marketing jest pierwszym krokiem na drodze do budowania dobrego wizerunku i trwałych relacji z nowymi odbiorcami, którzy z założenia na samym końcu tej drogi mają stać się naszymi klientami (B2C) oraz partnerami biznesowymi (B2B).

W trakcie całej kampanii content marketingowej niezależnie od jej rodzaju, czy też będą to artykuły sponsorowane, infografiki czy jakikolwiek inny rodzaj przekazu, mamy bardzo dużą szansę na zdobycie szeregu profitów, które warto pokrótce omówić.

Część z nich wpływa na naszą markę, jej zasięg i sposób postrzegania przez odbiorców, część generuje dodatkowe zyski oraz klientów, a część nawet wpływa bezpośrednio lub też pośrednio (również dzięki behawioralnym czynnikom rankingowym) na widoczność naszej strony w organicznych wynikach wyszukiwania.

Odpowiedzmy sobie zatem na pytanie „Dla czego marketing treści działa i się opłaca?”

2

Zalety Content Marketingu

Jeżeli zastanawiasz się nad tym czy działania w zakresie promocji – marketingu treści dla Twojej branży mogą być dobre i skuteczne? to wiedz, że tak naprawdę nieistotne jest dla jakiej branży zostaną one przeprowadzone.

Należy je po prostu przeprowadzić dobrze, co udowadnia szereg case study, które zostały zrealizowane nieraz dla na prawdę trudnych branż.

Takich jak chociażby Pornhub (branża porno z wieloma ograniczeniami prawnymi w kwestii reklamy), gdzie temat zbytnio nie może być reklamowany, a jednak znalazło się wiele fajnych sposobów na to aby to zrobić i mało tego, uzyskać nieprawdopodobnie duży oraz pozytywny rozgłos, a także i linki z miejsc, które wcześniej były dla nich niedostępne.

 

Właściwa publiczność i nowi odbiorcy

Dzięki wybraniu właściwych, odpowiednich i zgodnych dla naszej branży oraz tematyki strony, miejsc na publikację treści, trafiamy do właściwej grupy odbiorców, która do tej pory znajdowała się poza naszym zasięgiem.

Korzystamy tym sposobem z zasięgu, widoczności i renomy właśnie tych miejsc, w obrębie których zdecydowaliśmy się opublikować treści, bowiem posiadają one własną, często bardzo dużą i stałą grupę wiernych odbiorców.

1

 

Dobry i wartościowy przekaz jest kluczowy

Najlepsze kampanie content marketingowe (o największym zasięgu) charakteryzują się idealnym trafieniem w potrzeby i zainteresowanie ich odbiorców. Pamiętajmy, że istnieje wiele tematów, które zostały już wielokrotnie poruszone i wyczerpane. Ich zasięg oraz popularność mogą być potężne jednak najlepsze tematy to te, które są świeże i wzbudzają nadzwyczajne zainteresowanie.

Dbając o dobry przekaz i dzieląc się z użytkownikami czymś co rzeczywiście ich interesuje, otwieramy drogę do poszerzania widoczności, zwiększania świadomości, a w niektórych przypadkach mamy nawet okazję na wykorzystanie potencjału, który oferuje marketing wirusowy (wiralowy).

Reasumując, aby działania w zakresie content marketingu przyniosły dla naszego biznesu maksymalne korzyści, powinniśmy skupić się na opracowaniu naprawdę wysokiej jakości, przydatnych i ciekawych treści, które ludzie chętnie czytają i polecają swoim znajomym.

 

Efekty prowadzenia działań Content Marketingowych

Niezależnie od tego czy w opublikowanych na portalach zewnętrznych treściach, umieścimy odnośniki kierujące do naszej witryny czy też nie, dobry marketing treści może zaowocować następującymi wartościami:

 • Wzrost zainteresowania marką / stroną internetową
 • Okazja na zdobycie dobrych / naturalnych linków
 • Zwiększenie zaufania i budowa wizerunku

 

Artykuły z linkami dofollow

W przypadku gdy publikacje zewnętrzne będą zawierały odnośniki kierujące do naszej witryny, możemy liczyć na dodatkowe zalety, którymi są między innymi:

 • Zwiększenie ruchu z odesłań
 • Pozytywny wpływ na widoczność strony w organicznych wynikach wyszukiwania Google

 

Artykuły z linkami nofollow

Publikowanie artykułów zawierających odnośniki reklamowe ze statusem nofollow, tylko pośrednio wpływa na widoczność naszej domeny, za co odpowiedzialne są głównie behawioralne czynniki rankingowe. Zatem jedyną dodatkową zaletą, na którą możemy liczyć w przypadku opublikowania dobrej treści jest:

 • Zwiększenie ruchu z odesłań
 • Zwiększone zainteresowanie marką / produktem

 

Artykuły bez linków

Wbrew pozorom jeżeli zdecydujemy się na promocję bardziej skupioną na samej marce czy też produkcie niż witrynie, również możemy liczyć na dodakowy ruch, który do niej płynie. Spowodowane jest to faktem iż użytkownicy będą wyszukiwać naszej strony za pomocą brandowych słów kluczowych, co naturalnie wpłynie na:

 • Zwiększenie ruchu z wyników wyszukiwania
 • Zwiększenie liczby zapytań brandowych i około brandowych

 

O czym musimy pamiętać:

 • Przemyślana strategia z akcentem na jakość
 • Trafienie dobrym przekazem do właściwej grupy odbiorców
 • Nasza strona również musi być dobra, ciekawa i przydatna
 • Call to action i dobry landing page to podstawa
 • Zwiększanie zasięgu dzięki nowym użytkownikom (łatwość shareowania w socialmedia)
 • Budowanie relacji z nowymi użytkownikami
Dlaczego content marketing działa?
4.5 (90%) 2 votes
Powiedz innym o tym wpisie 😉

6 komentarzy dla “Dlaczego content marketing działa?

 1. Zgadza się, takiej jakości content zawsze działa. Widać to również na przykładzie wielu bloggerów, którzy tworzą wartościowe i długie artykuły. I są pozytywnie odbierane przez czytelników 🙂

 2. Dokładnie, jak piszesz Łukasz. Content marketing jest w dzisiejszych czasach potężnym narzędziem o niesamowitej skuteczności. Należy jednak pamiętać, że strategia ta nie polega wyłącznie na tym, by publikować artykuły na portalach zewnętrznych np. za pomocą Whitepress, używając tylko atrybutu dofollow. Google na to patrzy nieprzychylnie. Należy jak najmocniej dywersyfikować profil linkowy. Raz udostępniać tekst z dofollow, raz z nofollow, czasem bez linku. Koniec końców i tak najważniejszy jest ruch do strony. A to można uzyskać za pomocą wysokiej jakości, merytorycznej i poradnikowej treści. Pozdrowienia!

 3. I całe szczęście, że trendy idą w stronę contentu. Oznacza to niechlubny koniec taktyk spamerskich, które jedynie zaśmiecały Internet…

 4. Zgadzam się z RTB. Dobrze, że krótkie, wyglądające jakby były pisane na kolanie teksty idą w odstawkę. Bo content is king nie bez przyczyny i dobry tekst może przyciągnąć naprawdę wielu odbiorców, a co za tym idzie potencjalnych klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *