Kary od Google za nienaturalne linki których już dawno nie ma

9 0
Powiedz innym o tym wpisie 😉

Panda jeszcze mieli, penguin nadal w fazie testów, a masowe powiadomienia wolnym krokiem zaczynają docierać już na skrzynki webmasterów. Nie zdziwiłoby mnie absolutnie nic w tej sytuacji gdyby nie fakt, że oberwały dzisiaj dwie z moich stronek przeznaczonych na wszelakiego rodzaju testy seo. Co w tym wszystkim jest ciekawe? co do pierwszej domeny wcale się nie dziwię ponieważ taki był mój cel, tak, chciałem aby dostała karę żebym mógł na reszcie potwierdzić pewną zależność jeżeli chodzi o tanie pozycjonowanie i problemy z tym związane.

Natomiast jeżeli o drugą domenę chodzi, jest to domena która była podstawą testów z serii „Pure White Hat Seo„. I dla tego mi jej właśnie szkoda. Ale co się stało? przeanalizujmy może najpierw co się działo z tą domeną i wyciągnijmy jakieś wnioski, a później zrobimy coś podobnego z tą pierwszą.

A więc linkami ona nie grzeszyła, a sam test dał całkiem niezłe wyniki jak na stronę, która ma tylko trzy podstrony. Wykres widoczności według narzędzi google dla webmasterów prezentuje się następująco i co doskonale na nim widać to fakt, że od momentu reaktywacji projektu szło jej całkiem nieźle mimo braku nowych linków.

1

A jednak dostała powiadomienie za nienaturalne linki prowadzące w dopasowaniu częściowym.

rd

Ból. Przeanalizujmy linki. Zebrałem do kupy dane o linkach z narzędzi google dla webmasterów, ahrefs, majestic, link research tools, zdeduplikowałem i puściłem w kolejną ze swoich maszynek, która sprawdziła które z nich rzeczywiście żyją, są dofollow i jakie mają anchory. Z wiadomych względów zastąpiłem informacje ogólniejszym opisem żeby odzwierciedlić sytuację: (jeden wiersz na domenę)

4c069d65b3d2e4d4110497bd1c843e63(Dodanych linków: 863 | Sprawdzonych: 863 | Potwierdzonych: 231 | Na 16 unikalnych domenach | 0 w disavow)

Jak widać ani jednego money keyword, same adresy url, obrazki i jakiś jeden dziwny link z którym nie mam nic wspólnego. Co mówi ahrefs, majesticseo i link research tools to to, że w przeszłości linki em były ale zostały usunięte. Minęło trochę czasu nim narzędzia załapały, że już ich nie ma, bo pamiętam kiedy odłączałem wszystko żeby wyczyścić domenę. Mniej więcej dwa/trzy miesiące temu, system wymiany linków wszedł tylko na chwilę aby zaindeksować stronę na właściwe słowa co zresztą nie dało też żadnego rezultatu.

To dowodzi jedynie temu, ze Google bardzo długo przetrzymuje informacje o linkach przychodzących w swojej bazie, bo nie oszukujmy się, na pewno zdążyli przez ten czas ogarnąć każdą pojedynczą podstronę, która do niej prowadziła.

77135da69dce4faeab1acb32f840cc72

Podsumowanie? linków jest niewiele, owszem jest i pattern ale na url więc stawiam raczej na winę systemu wymiany linków. W każdym razie domena poczeka sobie jakiś czas bez prośby o ponowne rozpatrzenie i zobaczymy czy i jak zmieni się jej widoczność oraz czy powiadomienie samo zniknie. Jeżeli nie to za jakiś czas napiszemy liścik żeby ktoś łaskawie spojrzał w linki i przekonamy się czy profile w takiej ilości mogą być złe mimo faktu, że google samo zachęca do zagarniania ruchu z forów dyskusyjnych, a to czy rozdają tam follow czy nofollow to już nie nasza wina. I tak wszystko poszło na url.

A teraz czas na pierwszą domenę 😉

2

BUM! Haha! widoczność mówi sama za siebie co potwierdza odpowiedź Johna na moje pytanie czy strony z niewielkim ruchem i widocznością są tak samo traktowane jak pozostałe.

Co mnie w tym przypadku dziwi to rodzaj powiadomienia, nie rozumiem dla czego tylko częściowe skoro starałem się o normalne. Cóż, dowiem się w trakcie pisania dalszej części. (tak piszę w miarę sprawdzania więc sam jeszcze nie znam pełnej odpowiedzi 😉 )

2

Dokładnie tak samo jak w poprzednim przypadku, zbieramy dane z link research tools, majesticseo, ahrefs i narzędzi google dla webmasterów, sumujemy, deduplikujemy i umieszczamy w maszynce. A wygląda to mniej więcej tak:

2

(Dodanych linków: 250 | Sprawdzonych: 250 | Potwierdzonych: 201 | Na 60 unikalnych domenach. | 0 w disavow | Wszystko na domenę główną)

2

Linki pochodzą z jednej grupy (katalogi seo) w ilości około 20, prawie o ile nie każdy na innym adresie ip, google plus, kilka profili oraz stare spalone i zaspamowane zaplecze z powiadomieniami o spamie i linkach wychodzących, znajdujące się na jednym adresie ip.

Podsumowując, więcej domen ale mniej linków w porównaniu z poprzednią witryną. Gorsza jakość linków, bardziej ryzykowne, sama strona jest onepage dla tego poszły tylko na domenę główną, w przeszłości chyba też była traktowana systemem wymiany linków ale ahrefs nie zdążył tego faktu ogarnąć nim został on odpięty. Obie posiadają dwa elementy wspólne, pierwszy to podobny design, w zasadzie jest to ten sam skrypt chociaż ta pierwsza miała sporo poprawek, drugi element który je łączy to fakt, że pierwsza linkuje do drugiej.

Tutaj bym się spierał, moim zdaniem druga domena powinna dostać karę w dopasowaniu pełnym, a pierwsza wcale więc istnieje możliwość, że tak na prawdę obie oberwały jedynie za swoją jakże kryminalną w oczach Google przeszłość. Morał jest taki, że potwierdził się na pewno fakt, że każda domena jest traktowana tak samo niezależnie od ilości linków, widoczności itd. Potwierdziło się również, że drastyczne odpięcie systemu wymiany linków bywa ryzykowne ponieważ jest jeszcze kilka takich stronek, które nadal są odpowiednio traktowane, a mimo to powiadomienia nie dostały. Najwyraźniej nie wolno się wyróżniać i wbrew ogólnie przyjętemu stwierdzeniu, że prędkość przychodzenia i odchodzenia linków nie ma znaczenia, możemy śmiało stwierdzić, że gdy strona w pewnym momencie drastycznie zmienia tą zależność, może znaleźć się na celowniku web spam teamu nawet mimo faktu, że zmiany dotyczyły przebranżowienia z black hat na white hat. Niesprawiedliwe.

Aktualizacja

Jako, że ciężko wskazać jednoznaczny powód nałożenia kary na drugą domenę, dla obu z nich została wysłana prośba o ponowne rozpatrzenie witryny. Zobaczymy czy kara zostanie ściągnięta od tak co będzie znaczyło, że chodziło o linki z przeszłości, czy też dostaniemy jakieś inne przykładowe linki, które naprowadzą nas na rzeczywiste źródło problemu. Tak czy inaczej druga domena bierze udział w projekcie Pure White Hat SEO, który ma na celu sprawdzić czy da się zajść daleko bez linków przy pomocy samej optymalizacji seo i utrzymania jak największej ilości wskazówek Google dla webmasterów na możliwie jak najwyższym poziomie, więc będziemy ją ratować i tuż po otrzymaniu odpowiedzi od Web Spam Teamu wszystkie linki do niej prowadzące zostaną usunięte lub dodane do disavow tool w momencie kiedy nie będzie to możliwe.

Poprosiłem również dwóch innych ekspertów od usuwania kar Google (Pawła i Bartosza, Mariusz nie wypowiedział się ponownie) aby zerknęli na dokładniejsze dane i wypowiedzieli się ponownie na temat tego co sądzą o profilu linków tej praktycznie czystej domeny i również ich zdaniem nie można jednoznacznie określić co było powodem nałożenia kary w stu procentach. Nieco bardziej transparentne informacje prezentuję poniżej dzięki czemu można zauważyć, że podejrzenie schematu niekoniecznie jest tutaj uzasadnione. (uwaga: 3 domeny pojawiają się dwukrotnie, wersja z i bez www co zmniejsza ilość referujących domen)

1(Czarne kreski to nieistniejące podstrony, niebieska to normalna podstrona, brak anchora oznacza link z obrazka z altem i title „odwiedź stronę użytkownika„)

Powiedz innym o tym wpisie 😉

9 komentarzy dla “Kary od Google za nienaturalne linki których już dawno nie ma

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *